İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1985 yılında mezun oldu. 1994 yılında Adli Tıp Uzmanı, 2004 yılında Adli Tıp Doçenti, 2006 yılında Tıbbi Biyoloji Bilim Doktoru unvanını aldı. 1992 yılından 2014 yılı Nisan ayına kadar T.C. Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nın çeşitli birimlerinde Daire ve Kurul Başkanlığı dahil olmak üzere görev yaptı. 2014 yılı Nisan ayında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Tıp Bilimleri Anabilim Dalına profesör olarak atandı. 2015 yılı Haziran ayından itibaren şimdiki ismi İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü olan bu Enstitü’nün Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası dergide yayınlanmış makalesi yanında dört adet yazarlığını yaptığı (Adli Belge İnceleme ve Sahtecilik Alanındaki Raporların İncelikleri; Trafikte Sürüş Güvenliği Açısından Alkol; Kan Lekesi Model Analizi, ortak yazarlı; Meraklılar ve Hevesliler için Adli Bilimler, ortak yazarlı) ve yine üç adet bazı bölümlerini yazarak editörlüğünü yaptığı (Adli Belge İncelemesi: Yazı, İmza, Parmak İzi, Sahtecilik; Adli Bilimlerde El Yazısı ve İmza İncelemeleri; Yangın ve Patlamanın Adli bilimler Yönünden Değerlendirilmesi) toplam yedi adet Adli Bilimler alanında yayınlanmış kitabı ve diğer birçok kitapta bölüm yazarlığı bulunmaktadır.

Birçok ulusal meslek kuruluşuna ve sivil toplum örgütüne üye olup Adli Belge İnceleme Derneği ile Adli Biyoloji, Genetik ve Gen Hukuku derneklerinin kurucu başkanı ve halen üyesidir. Ayrıca Yeşilay Cemiyeti’nde Bilim Kurulu üyesi, Adalet Bakanlığı Bilirkişi Daire Başkanlığı’nda danışma kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Uluslararası üyelikleri ise American Association of Forensic Sciences, Forensic Science Society, Indo-Pasific Association of Law, Medicine and Science, International Association of Bloodstain Pattern Analysts, Indo-Pasific Academy of Forensic Nursing Sciences (Yaşam Boyu Üye), Indo-Pasific Academy of Forensic Odontology (Yaşam Boyu Üye), The International Council on Alcohol, Drugs and Traffic Safety şeklindedir.

2017 yılından beri Türkiye Klinikleri Adli Tıp ve Adli Bilimler Dergisi’nin editörlüğünü yapmakta olup ayrıca “The Journal of Punjab Academy of Forensic Medicine &Toxicology” dergisinin editoryal komitesinde, Adli Tıp Dergisi, Adli Bilimler Dergisi, Adli Tıp Bülteni, Afet Tıbbı dergilerinin danışma kurulunda yer almaktadır.